Provide Comfort

21 juli 2021

Dankzij de oproep in Checkpoint 4 ontving de redactie heel veel foto’s van Provide Comfort.
missie-provide-comfort
missie-provide-comfort

Over Provide Comfort – operatie Haven

  • Duur missie: april 1991 – januari 1992
  • Aantal Nederlandse militairen: 1.138

 

Nadat het Iraakse leger in februari 1991 uit Koeweit werd verdreven, kwamen onder andere de Koerden in Noord-Irak in opstand tegen Saddam Hoessein. Deze opstanden werden neergeslagen. Honderdduizenden Koerden sloegen uit angst voor vergelding op de vlucht naar het Zagros-berggebied. In de bergen stierven dagelijks duizenden kinderen en ouderen door kou, ziektes en gebrek aan water en voedsel. De VN probeerden een einde te maken aan de humanitaire ramp en creëerde een veiligheidszone (safe haven) in Noord-Irak, beschermd door een multinationale militaire troepenmacht van 25.000 militairen. Deze internationale operatie heette Provide Comfort.

Nederland stuurde eenheden uit verschillende krijgsmachtdelen naar Noord-Irak, onder de codenaam operatie Haven. De landmachteenheid opereerde onder de naam 11 Geniehulpbataljon. Die bestond uit een geneeskundige compagnie, een genieconstructiecompagnie en een staf en stafverzorgingscompagnie.

Laatstgenoemde eenheid kreeg nog 3 extra eenheden onder bevel:

  • een luchtmachtdetachement met 3 Alouette III-verbindingshelikopters (298 Squadron) plus 13 man vliegend en technisch personeel;
  • een team van de explosievenopruimingsdienst (EOD);
  • een mariniersbataljon met een verzorgingscompagnie, een ondersteuningscompagnie en 2 infanteriecompagnieën.

Foto’s onder andere van:  Alfred Donderwinkel, Hugo van der Ent, Hans de Graaff, Goof Kool, Remco Schoonderwoert.

missie-provide-comfort
missie-provide-comfort
missie-provide-comfort
missie-provide-comfort
missie-provide-comfort
missie-provide-comfort
missie-provide-comfort
1 / 10

Meer Checkpoint?

Lees Checkpoint 05 digitaal

Meer nieuwsberichten

Nieuwsoverzicht
Foto van wandelende mensen tijdens de Nijmeegse Vierdaagse.

Lees verder

14 juli 2026

De Nijmeegse 4Daagse komt eraan!
Volgende week is het zover: de Nijmeegse 4Daagse gaat van start. Dit jaar zijn er 150 deelnemers die namens het Nederlands Veteraneninstituut meelopen. Ze lopen samen en toch apart en zijn te herkennen aan de oranje shirts.