Broodzak en veldfles

15 oktober 2021

Toen en nu.
broodzak-defensie
broodzak-defensie

Broodzak 1916 – 1940

Deze broodzak annex tas voor tabak en bestek had ook een compartiment speciaal voor de veldfles. Rond 1900 zag de legertop het belang van schoon drinkwater in. Als men het water niet vertrouwde werd het water eerst gezuiverd en gekookt.

  • Met gespen en knopen kan de zak op maat gemaakt worden.
  • Met draaglussen werd de broodzak aan de leren koppel bevestigd.
  • De zilverkleurige veldfles is vertind en voorzien van een kurken stop.
  • De broodzak is gemaakt van waterdicht doek.
broodzak-defensie

Veldfles 1993 – nu

Aanvankelijk was de veldfles gemaakt van vertind metaal en later van aluminium. In 1979 werd gekozen plastic. Deze veldfles kan in een bijbehorende mok geschoven worden en past dan in het foedraal.

  • Het foedraal is voorzien van zwarte geanodiseerde roestbestendige drukknopen.
  • De veldfles wordt gedragen aan de koppel of het harnas met behulp van schuif-koppelhaken, de zogenaamde snelsluiting.
  • Het foedraal van de veldfles is ter isolatie van binnen gevoerd.
  • De beschermhoes heeft een woodlandprint en is voorzien van een waterafstotende coating.
veldfles-defensie

Meer Checkpoint?

Lees Checkpoint 07 digitaal

Meer nieuwsberichten

Nieuwsoverzicht

Lees verder

25 augustus 2026

Schrijf je nu in voor de Thuisfrontdag ‘Samen Weerbaar’
Wat betekent weerbaarheid voor jou? Op zaterdag 3 oktober nodigt het Nederlands Veteraneninstituut tijdens de Thuisfrontdag veteranen en hun relaties in Doorn uit voor een dag vol met kennis delen, elkaar ontmoeten en plezier.