Publicatie
27 november 2025


Het nationale monument is tot stand gekomen door een grote wens vanuit de veteranengemeenschap zelf. Ze wilde een plek op de begraafplaats waar ze hun geliefden kunnen herdenken. Het monument voor Vrede en Vrijheid staat symbool voor hun inzet, toewijding en offers. En biedt een waardige en blijvende plaats van herdenking voor alle overleden veteranen, waar ter wereld zij ook begraven, bijgezet of uitgestrooid zijn.
De minister van Defensie Ruben Brekelmans gaf een speech voordat het monument onthuld werd. Hij benadrukte het belang van kameraadschap: “Kameraadschap stopt niet wanneer de uniformen worden uitgetrokken. Ze stopt niet wanneer iemand met pensioen gaat. Ze stopt zelfs niet bij de dood.”
– Ruben Brekelmans, minister van Defensie
De minister vervolgt: “Nederland kent tot vandaag twee nationale plekken van militaire herdenking: het monument in Roermond en het monument op de Dam. Met het monument hier in Loenen wordt een derde ankerpunt toegevoegd: een plaats die zich specifiek richt op alle overleden veteranen, waar ook ter wereld zij zijn begraven of verstrooid.”
Ook de Nationale Veteranenbegraafplaats zelf is voortgekomen uit een initiatief van de veteranengemeenschap. Inmiddels hebben 212 veteranen, onder wie een aantal samen met hun partner, op de NVBL hun laatste rustplaats gevonden.