Essay: Terugkeerreizen in de literatuur

Publicatie

10 juni 2024

Een zoektocht die bijzondere sporen blootlegt Sinds 2022 organiseert het Nederlands Veteraneninstituut (NLVi) terugkeerreizen voor Dutchbat III-veteranen. Dat veteranen teruggaan naar de plekken waar ze ooit vochten of zich onder levensgevaarlijke omstandigheden hebben ingezet, is zeker niet nieuw.

We kennen het verschijnsel terugkeerreizen uit verhalen van veteranen, uit onderzoek en uit de beelden van herdenkingen. Dat maakte Gielt Algra, werkzaam bij het Expertisecentrum van het NLVi, nieuwsgierig: wat vinden we in de literatuur terug over deze bijzondere reizen? Zijn  zoektocht legde intrigerende sporen bloot.

Altijd bijzonder

Gielt: ‘Ik had het gevoel dat ik met dit essay een steun zou kunnen geven aan hen die de terugkeerrreizen begeleiden en de veteranen die het ondernemen. Het is misschien historisch gezien niet speciaal wat zij doen, maar wel altijd bijzonder.’

Het essay is te lezen op onze website.

 

Meer nieuwsberichten

Nieuwsoverzicht
Splitbeeld van een herdenking op de Dam in Amsterdam en een ontmoeting tussen veteranen en jongeren. Links staan militairen opgesteld bij het Nationaal Monument tijdens een ceremonie. Rechts praat een oudere veteraan in uniform vriendelijk met een groep lachende jongeren.

Lees verder

7 mei 2026

Terugblik | 4 en 5 mei
Afgelopen 4 en 5 mei stonden herdenken, samen de vrijheid vieren en verbondenheid centraal. Tijdens de Nationale Dodenherdenking op de Dam en de Bevrijdingsfestivals in het hele land waren veteranen aanwezig om stil te staan bij vrede, vrijheid en veiligheid.