Het verhaal van Nieuw-Guineaveteraan Harry de Graaf

leesverhaal

14 november 2014

Luister naar het interview met Nieuw-Guineaveteraan Harry de Graaf (1941). Hij zat als dienstplichtig korporaal van de Koninklijke Luchtmacht in 1961-1962 als schrijver op Nieuw Guinea. Zijn ouders moesten tekenen voor instemming met zijn uitzending omdat hij nog minderjarig was. Op Biak fungeerde hij als de rechterhand van de commandant. Een interessante baan, want hij zag allerhande telegrammen voorbijkomen. De rapporten over de Indonesische strijdkrachten waren bijzonder gedetailleerd. Ook moest hij persmededelingen maken voor de luchtmachtpopulatie.

Het leven in tropisch Biak beviel hem wel. Harry heeft prachtige anekdotes, zoals het verhaal over het bejaardenhuis uit Nijmegen dat hen bivakmutsen stuurde (die zij aan de Papoea’s gaven), het kamp in opbouw dat maar niet gereed kwam en de koks zonder opleiding.

In de interviewcollectie van het Veteraneninstituut vertelt hij zijn hele verhaal. Na registratie en inloggen op de site van de interviewcollectie is de rechtstreekse link direct beschikbaar. Klik hier voor de directe link naar het interview.

Andere recente verhalen

Bekijk alle verhalen
vrouwelijke veteraan in blauw Veteranentenue. Ze staat buiten met groene bomen en een gebouw op de achtergrond. Ze kijkt met een glimlach naar de camera.

Lees verder

Verhaal

30 april 2026

Veteraan Alice in erecouloir
Voor veteraan Alice krijgt 4 mei een extra persoonlijke betekenis. In de erecouloir op de Dam staat zij niet alleen als veteraan, maar ook als kleindochter van een vrouw die de Japanse interneringskampen overleefde. Missie: UNMEE