leesverhaal
9 juni 2017


Eén van de gevechten waarin Kroon zelf te maken kreeg met de ‘fog of war’ was in het voorjaar van 2006 toen hij met zijn maten, een peloton commando’s, de Chora-pas in trok, schouder aan schouder met de Australische bondgenoten. Een gebied, vergeven van de Taliban. Wat volgde was een hevig gevecht, diep in de vallei-mond, in de bek van het monster. Van alle kanten regende het vuur. Vijandelijke strijders zaten overal en op elke hoogte en ze kwamen in een fuik te zitten. Kroon:
Sprongsgewijs, en onder dekking van elkaar, reden Kroon en zijn mannen naar achteren om het gevecht af te breken. “Weg uit de hinderlaag, weg uit de fuik. Maar de enige plek waar ze op dat moment niet zaten, was onder ons. Onder vuur en beweging gingen we verder achterwaarts. Overal kogelgaten, lekkende diesel-cans, rokende lopen, gespannen gezichten, maar alles en iedereen was nog inzetbaar. Een Godswonder!”
Door de ‘fog of war’, de zogenaamde ‘mist van de oorlog’, had Kroon niet in de gaten dat zijn Situational Awareness ongemerkt was gereduceerd tot zijn eigen 2D avontuur op de grond. Er kwamen op dat moment blijkbaar al een tijdje geen 35 mm patronen of rockets meer naar beneden. Al even niet meer.
Er was geen directe luchtsteun meer van de Apaches. Kroon stond voor de uitdaging om in zeer korte tijd helderheid te krijgen en de juiste beslissingen te nemen. Beslissingen op leven en dood.

Op dat moment klonk er plots in zijn rechteroor ‘man down, man down’. Een Australische collega commando was zwaargewond. “Dat had prioriteit”, vertelt Kroon, “Hij moest direct weg uit die ‘tunnel of death’. De Aussies hadden daarvoor ruimte nodig, ze moesten achterlangs, wij stonden in de weg. Ik had maar één optie, weer naar voren.”
Deze onverwachte en onnatuurlijke tegenaanval trok nagenoeg al het vuur weg bij de Aussies die daardoor de gewonde in veiligheid konden brengen. Het doel was bereikt en toen kon ook pas het peloton van Kroon de vallei uit. Maar de mist van de oorlog was blijkbaar nog niet helemaal opgetrokken. De Aussies wilden weer terug de vallei in. “Waarom nu? Wilden ze wraak?”, vroeg Kroon bij zichzelf af.
Helderheid krijgen in een hoeveelheid van gebeurtenissen, in de ‘fog of war’, is niet alleen van belang om de strijd te winnen en doden en gewonden te voorkomen. Kroon:
Een enkeling vindt ze soms lastig, maar ze hebben een duidelijk doel. Als militairen door de ‘fog of war’ de verkeerde keuzes dreigen te maken, dan geven die regels helderheid.

Hoe gaat Kroon zelf met die zogenaamde ‘fog of war’ om? Hij herkent in ieder geval het feit dat er gedurende de strijd een gevaar is voor vertroebeling van de ware feiten. “
Daarvoor maakte Kroon vaak al tijdens het gevecht – maar zeker direct na afloop – zijn notities.