Een veteraan als medisch instructeur

leesverhaal

22 juni 2018

Tim kan zich geen mooiere baan wensen. Sergeant eerste klasse Tim de Vries-Ketting (29) is dagelijks als instructeur bij de Militair Geneeskundige Opleidingen (MILGO) in touw om zijn leerlingen de basis van het medische vak bij te brengen. Dat hij veteraan is maakt die rol voor hem extra de moeite waard.

Op het terrein van de Van Oudheusden kazerne in Hilversum is het medische opleidings- en trainingscentrum van Defensie gevestigd. Officiële naam: Defensie Gezondheidszorg Opleidings- en Trainingscentrum (DGOTC). Hier is het dag in dag uit oefenen geblazen voor de leerlingen. “Veel praktijk en casuïstiek is kenmerkend voor het onderwijs zoals we dat hier geven”, legt Tim uit. “We leiden op om volgens protocol de patiënt te behandelen.”

Ook voor de nodige theorie is volop aandacht, over de anatomie van het menselijk lichaam bijvoorbeeld. Zelf doorliep Tim de opleiding tot Algemeen militair verpleegkundige die hij in 2012 afrondde. Toen was het tijd voor een missie, vond hij zelf.

Best mogelijke zorg

Die missie kwam er. In 2015 ging Tim voor bijna een half jaar naar Mazar-e-Sharif in het noorden van Afghanistan. Op die uitzending kijkt hij met voldoening op terug.

Juist de onzekerheden waarmee je te maken krijgt zijn volgens de instructeur zo ontzettend waardevol. Waarom? “Als medisch personeel bij Defensie zijn we goed in wat we doen, daarvan ben ik overtuigd. Maar realisme over je eigen rol is belangrijk om het ook mentaal en emotioneel vol te houden.” Een les die de MILGO-instructeur dan ook graag overdraagt aan zijn leerlingen:

Vermogen tot improvisatie

Goed om ook een misverstand op te helderen, want bij Defensie ben je natuurlijk niet alleen schotwonden aan het behandelen. Tim: “Alle reguliere medische klachten komen hier ook gewoon voor. Van een blindedarmontsteking tot een verstuikte enkel.” Toch is er wel degelijk een verschil met de reguliere medische wereld.

“Werk je in een veldhospitaal, bij af- en vervoer van gewonden, of ben je geneeskundig verzorger bij een peloton dan heb je heel vaak met lastige omstandigheden en beperkingen te maken, en de druk is hoog. Dat vraagt een vermogen tot improviseren, en precies dat kenmerkt ook de opleiding die wij meegeven.”

Klaarstomen voor de basis

De programma’s zijn zo ingericht dat leerlingen in een hoog tempo de basiskennis en vaardigheden krijgen aangeleerd. Dat moet ook wel, want elk jaar zijn er duizenden militairen die bij DGOTC hun medische opleiding of een aanvullende training volgen. “Zo’n beetje de helft komt binnen met niks, als het om medische kennis gaat althans. Dat maakt de rol van MILGO-instructeur zo dankbaar”, vertelt Tim. Geneeskundig verzorgers worden in tien weken klaargestoomd voor de basis van hun individueel medisch handelen. Voor hun collega’s, de gewondenhelpers die medische hulp als een neventaak hebben, gebeurt dat zelfs in een periode van vijf weken.

Hierna begint het pas

Over hoe belangrijk zijn werk als instructeur is, heeft Tim een duidelijke opvatting.

En toch, na die opleiding begint het pas. “Je weet: er komen echte slachtoffers en dan moet je er staan. Wat mij elke dag motiveert is ervoor te zorgen dat mijn leerlingen op dat moment zijn voorbereid. Daarom hamer ik er altijd op: zorg dat je eigenaar wordt van je eigen beroepshouding en beroepskennis.”

Andere recente verhalen

Bekijk alle verhalen
Persoon staat in de open voordeur van een bakstenen woning en kijkt in de richting van de camera. De persoon draagt een donkerblauw pak met een licht shirt en heeft de handen in de zakken. Op de achtergrond is een deel van de hal zichtbaar. Rechts onderin staat een oranje decoratief beeldje van een haas. De foto is gemaakt bij daglicht en toont de entree van de woning als achtergrond.

Lees verder

Verhaal

20 juli 2026

Thuis op de voorgrond: Marjon
Marjon van Griensven (65) woont in Kaatsheuvel en werkt al 35 jaar met veel plezier als woonadviseur bij woningcorporatie Casade. Ze is getrouwd met luitenant-generaal b.d. Hans van Griensven. Ze hebben twee zonen, Tim en Koen. Marjon gaat volgend jaar met pensioen. Ze wil er dan vaker op uit en vrijwilligerswerk gaan doen.